Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Genel Başkanı İhsan BEŞER, Tayvan Adası ile İlgili Açıklaması

Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Genel Başkanı İhsan BEŞER, Tayvan adası ile ilgili açıklamasında şunları belirtmiştir:

 

ABD  Temsilciler Meclisi Başkanı Nancu Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi kabul edilemez. Bu durum Çin-Asya bölgesini ve dünya barışını tehdit eden bir harekettir. Bu tür gerilimlere Çin Halk Cumhuriyeti’nin taviz vermeyeceği ve iç meselesine karıştırmayacağı aşikârdır. Tayvan üzerinden büyüyen ve gelişen Çin’in önünü kesmeye girişimi dünya barışını tehlikeye atacak kabul edilemez bir davranıştır.

 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancu Pelosi Tayvanı ziyaret ederek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1971 tarihinde 2758 sayılı kararını ve “Tek Çin” ilkesini ihlal etmiştir. Tayvan, “Tek Çin” ilkesi içerisinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin ayrılmaz bir parçasıdır.

 

ABD’nin bu kabul edilemez ziyareti Tayvan’ın köklerini Çin’den aldığı ve bir bütün oldukları gerçeğini değiştiremez.  ABD, bu  jeopolitik oyunlarıyla başta Asya-Pasifik bölgesi ve dünya refahının dengesini bozamayacağını bilmelidir.

 

Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir iç meselesidir. ABD  tarihte birçok kez şahit olduğumuz gibi yine ülkelerin içişlerine karışacak hamleler yapmakta ve dünya huzurunu bozmaya çalışmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu hassas meselesinde yanınızda olduğumuzu  bildirirken, Amerika Birleşik Devletlerini “Tek Çin” ilkesi hususunda dikkatli olmaya davet ediyoruz.

 

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti’nin dostluk bağlarının sarsılmaz ve hep yan yana olduğunu bildirmek isterim.

 

Önceki Türkiye-Çin Diplomatik İlişkilerinin 51. Yılı Kutlu Olsun
Sonraki Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı/Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Sn.Dr. Lıu YUHUA Genel Başkanımız Sn. İhsan BEŞER ile biraraya geldi.